wtorek, 15 lutego 2011

Żółwie - informacje cd.


Poniższy opis dotyczy większości gatunków żółwi wodno – lądowych, do których zaliczamy między innymi:
- Trachemys scripta (żółwie ozdobne),
- Chrysemys picta (żółwie malowane),
- Graptemys (żółwie ostrogrzbiete),
- Mauremys caspica (żółwie kaspijskie),
- i wiele innych
Oczywiście można również kierując się nim zaplanować i urozmaicić dietę chyba jednego z najbardziej „roślinożernych” gatunków, z jakiego wywodzą się żółwie Pseudemys, więc zapraszam do czytania i korzystania z niego.
Pamiętajmy jednak, że wszystkie w/w gatunki pobierają pokarm dość urozmaicony i w różnych proporcjach zbilansowany (mięsno – roślinny), więc ten opis jest jedynie propozycją, a reszta zależy od Naszej kreatywności i pomysłowości. 

POŻYWIENIE :

Wszystkie produkty żywnościowe, które podajemy żółwiom, powinny być świeże i umyte. Często głównym pożywieniem żółwi są produkty roślinne, zwłaszcza sałata i mlecz (podawany razem z żółtymi kwiatami). Można także podąć mniszek lekarski, szpinak, czy niektóre wodne rośliny (np. moczarka i wywłócznik). Żółwie zjadają z apetytem także ogórki, marchewki, pomidory, jabłka, dynie, wiśnie, czereśnie, pomarańcze oraz banany. Należy im także podawać produkty zwierzęce. Ważne, aby mięso było chude i surowe, najlepsze jest cielęce, końskie i indycze, można podawać wołowe serca, wątróbki i nerki, a także ryby słodkowodne i morskie w kawałkach, krewetki i ślimaki. Żółwie nie mogą jeść ostrych warzyw, kapusty, kalafiora oraz ziemniaków, a także pieczywa, makaronów oraz mleka. Niektóre żółwie lubią kurze jaja. Wszystkie produkty winny być przygotowane zaraz przed podaniem. Warzywa kroimy w kostkę, owoce podajemy bez pestek, a bardzo twarde produkty ścieramy na tarce. Żółwie ozdobne karmimy 2-3 razy w tygodniu, podając tyle, ile zwierze jest w stanie zjeść z ciągu kilku minut. 50% pożywienia powinny Stanowic produkty mięsne, a kolejne 50% – roślinne.

ROZMNAŻANIE:


Uzyskanie potomstwa w warunkach domowych wymaga wiedzy i cierpliwości. Żółwie osiągają dojrzałość płciową po trzech latach. W sztucznych warunkach gody mogą odbywać się przez cały rok, jednak najintensywniejsze są od lutego do maja. Parę żółwi trzymamy najpierw osobno w akwaterarium o niższej temperaturze, a następnie przenosimy je razem do pojemnika z wyższą temperaturą, spryskując je codziennie wodą, co ma zachęcać do odbycia godów. Samica potrzebuje mieszaniny piasku i torfu do składania jaj. Zwykle skała od 5 do 25 sztuk. Złożone jaja należy ostrożnie odkopać i przenieść do inkubatora, który wykonujemy sami z naczynia żaroodpornego. Inkubacja jaj musi przebiegać w temperaturze 28-300C. W zależności od temperatury i wilgotności trwa od 70 do 102 dni. Młode żółwiki wydostają się z jaja same, dzięki zębowi jajowemu, który jest widoczny na ciele zwierzęcia jeszcze przez 10 dni. Młode powinny zostać w inkubatorze przez 2-3 dni, następnie powinny znaleźć się w osobnym terrarium. Do drugiego roku życia samce i samice rozwijają się podobnie, następnie widoczne są różnice w wyglądzie poszczególnych płci.Uzyskanie potomstwa w warunkach domowych wymaga wiedzy i cierpliwości. Żółwie osiągają dojrzałość płciową po trzech latach. W sztucznych warunkach gody mogą odbywać się przez cały rok, jednak najintensywniejsze są od lutego do maja. Parę żółwi trzymamy najpierw osobno w akwaterarium o niższej temperaturze, a następnie przenosimy je razem do pojemnika z wyższą temperaturą, spryskując je codziennie wodą, co ma zachęcać do odbycia godów. Samica potrzebuje mieszaniny piasku i torfu do składania jaj. Zwykle skała od 5 do 25 sztuk. Złożone jaja należy ostrożnie odkopać i przenieść do inkubatora, który wykonujemy sami z naczynia żaroodpornego. Inkubacja jaj musi przebiegać w temperaturze 28-300C. W zależności od temperatury i wilgotności trwa od 70 do 102 dni. Młode żółwiki wydostają się z jaja same, dzięki zębowi jajowemu, który jest widoczny na ciele zwierzęcia jeszcze przez 10 dni. Młode powinny zostać w inkubatorze przez 2-3 dni, następnie powinny znaleźć się w osobnym terrarium. Do drugiego roku życia samce i samice rozwijają się podobnie, następnie widoczne są różnice w wyglądzie poszczególnych płci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz